Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 lipca 2025 08:30

RDESTOWIEC – NIEBEZPIECZNY I ZABRONIONY

W winnickiej gminie pojawił się najbardziej inwazyjny gatunek obcy – rdestowiec z Azji Wschodniej. To niebezpieczna roślina, jej posiadanie i uprawianie jest zabronione, zaś obecność rdestowca w danym miejscu należy zgłaszać do UG lub do Centralnego Rejestru Inwazyjnych Gatunków Obcych.


Rośnie jak szalony, dość powiedzieć, że wiosną przyrasta do 10 cm dziennie. Tak tworzy gęste zarośla, zaś jego kłącza, niezwykle agresywne, sięgają trzech metrów w głąb ziemi i siedmiu wszerz. Podziemny rozrost rdestowca odbywa się bez przeszkód; kłącza przemieszczają się pod fundamentami domostw, kanałami i nawierzchniami, uszkadzając je. Jeśli porosną pola, ziemie użytkowe, niszczą je, bowiem kłącza blokują dostęp roślinom uprawnym do azotu. Tak sieje spustoszenie.

Czy walkę z rdestowcem można wygrać? Na pewno należy z nim walczyć, ale trzeba wiedzieć, że praca związana z jego usunięciem będzie długotrwała, żmudna i kosztowna. Kto pokona rdestowca, niszcząc kłącza (np. przy użyciu koparki na dużych przestrzeniach), musi wiedzieć, że nie może ich wywozić w inne miejsca, np. do lasu, gdzie natychmiast się rozprzestrzenią.

Podaje się, że nie ma skutecznych herbicydów i oprysków na tę – powiedzmy – diabelską roślinę i że Polska jest bezbronna wobec gatunków inwazyjnych. Ich zwalczanie stało się jednym z priorytetów UE. Czym grożą owe gatunki? Powodują niekorzystne zmiany w środowisku, szkody gospodarcze, stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, np. soki barszczy kaukaskich mogą powodować poważne i bolesne poparzenia skóry.

Dodajmy, że w Polsce wprowadzono ustawę (2021 r.) o gatunkach obcych. Istotną rolę w eliminacji gatunków inwazyjnych roślin (i zwierząt) powierzono wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. Oni to przyjmują zgłoszenia o stwierdzenie stanu obecności IGO (inwazyjny gatunek obcy) w środowisku, dokonują weryfikacji zgłoszenia i zawiadamiają właściwe organy środowiska. Wyżej wymienieni odpowiedzialni są także za przeprowadzanie działań zaradczych w stosunku do INWAZYJNYCH GATUNKÓW OBCYCH, stwarzających zagrożenie dla UE i Polski poprzez ich rozprzestrzenienie na szeroką skalę. Działania zaradcze związane są, co oczywiste, z zabezpieczeniem środków finansowych na realizację zadań.

Gdzie znajdują się stanowiska rdestowca w GMINIE WINNICA? Jest ich pięć: na polu uprawnym w Gnatach Lewiskach, w Winnicy przy mostku przez Niestępówkę, przy placu zabaw w Górkach, w prywatnym ogródku w Poniatach, w Skarżycach.

(Na podstawie informacji zamieszczonych na FB W DOLINIE NIESTĘPÓWKI oraz mat. z Internetu; zdjęcie z FB).

Do sprawy roślin inwazyjnych w GMINIE WINNICA powrócimy w rozmowie z wójtem Robertem Wróblewskim.

GMD



Podziel się
Oceń