Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 czerwca 2025 16:04
Reklama Wieliszewskie Wianki 2025

PLASTIK NIE DO PIECA, PIEC NIE DO PLASTIKU!

PLASTIK NIE DO PIECA, PIEC NIE DO PLASTIKU!
plastik
Gmina Pokrzywnica najwyraźniej nadal jest w naszym powiecie liderem uświadamiania mieszkańcom, jak bardzo ważna jest dla nas wszystkich ochrona środowiska. Zapewne niejeden pułtuszczanin skrzywi się i pomyśli, że to przecież oczywiste, że się wałkuje sprawę palenia plastikowymi odpadami w nieskończoność, że to już po prostu nudne. Każdego znudzonego chciałbym zabrać na spacer po Pułtusku, czy krótką objazdową wycieczkę po gminach naszego powiatu. Zwłaszcza po zmroku – wtedy wprawdzie nie da się zobaczyć czarnych dymów nad dachami, ale za to zapach często nie pozostawia wątpliwości, jakiego "paliwa" używa wielu naszych beztroskich sąsiadów. Od początku roku mamy stale dodatnie temperatury i to nieco ratuje sytuację, ale daleko nam do rozwiązania problemu spalania odpadów. Próba oceny tego, co robią służby odpowiedzialne za przestrzeganie prawa i tego, co robią urzędnicy wskazuje, że palenie odpadami jest łagodnie mówiąc umiarkowanie ścigane. I pojawia się masa wyjaśnień i tłumaczeń, "że się nie da wyegzekwować zakazu". Do tego mamy sytuację, w którą jeszcze niedawno nikt by nie uwierzył w "Polsce stojącej na węglu" – paliwa brakuje, jest reglamentowane, absurdalnie drogie – a na dodatek wciąż słyszymy, że importowany gdzieś z drugiego końca świata węgiel nie za bardzo się chce palić, albo spala się niekoniecznie nagrzewając nasze domy tak, jak się tego spodziewaliśmy.

Każdy z takich argumentów mógłby służyć za usprawiedliwienie palenia w piecach plastikowymi odpadami – jednak prawda jest taka, że jest to proceder który dramatycznie demoluje środowisko, przede wszystkim powietrze, którym oddychamy staje się zabójcze.

Rozwiązania? Nikt nie ma magicznej różdżki, nie jest znane zaklęcie, które z dnia na dzień rozwiązałoby problem. Tym bardzie ważne jest edukowanie, przypominanie, upominanie i tłumaczenie. Każdego dnia i każdym sposobem, dzięki któremu można docierać do umysłów i sumienia mieszkańców.

Na głównej stronie internetowej Urzędu Gminy Pokrzywnica znów pojawił się apel i informacja, które pozwalamy sobie przytoczyć w całości.

Czy zdajesz sobie sprawę, jakie konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie ze sobą spalanie odpadów, w tym m.in. plastików, w domowych piecach?

Czy wiesz, że jest to proceder niezgodny z prawem? Masz świadomość, że prawidłowa segregacja odpadów pozwala odzyskać z nich cenne surowce i oszczędzić zasoby naturalne? Zapraszamy do zapoznania się z materiałami Fundacji PlasticsEurope Polska, przygotowanymi w ramach kampanii pt. "Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku".

Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, zadbajmy o siebie i nasze środowisko!

Dalej, na stronie pokrzywnickiego urzędu czytamy szczegółowe informacje, dotyczące kolejnej edycji kampanii "Plastik nie do pieca, piec nie do plastików".

O zagrożeniach dla zdrowia spowodowanych spalaniem odpadów w domowych paleniskach od lat mówi się bardzo dużo, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Przypomina o tym również Fundacja PlasticsEurope Polska w swojej kampanii informacyjnej "Plastik nie do pieca, piec nie do plastików", w której dodatkowo zwraca uwagę na inny, mniej oczywisty argument przemawiającym za tym, by zamiast spalać odpady tworzyw sztucznych, poprawnie je segregować. W ramach kampanii stworzonej m.in. z myślą o wsparciu polskich gmin w ich zadaniach dotyczących edukacji ekologicznej można bezpłatnie pobrać i wykorzystywać opracowane przez Fundację materiały edukacyjne.

Surowiec, nie odpad

Odpady tworzyw są zbyt cenne, by je marnować. To wartościowy surowiec do recyklingu, a przed nami wyznaczone wysokie cele recyklingu opakowań tworzyw sztucznych i zawartości recyklatu w nowych wyrobach, o których mówi się w najnowszych propozycjach legislacyjnych. W obecnym systemie gospodarowania odpadami w Polsce każdy płaci za odbiór odpadów, spalanie śmieci nie zmniejszy wydatków gospodarstwa domowego, przynosi natomiast negatywne skutki zdrowotne. Nagłaśniamy te przekazy już od wielu lat, ponieważ mamy świadomość, jak ważna dla zmiany nawyków jest długoterminowa edukacja – mówi dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Plastics Europe Polska. Odpady tworzyw to wartościowy materiał, który poprzez recykling mechaniczny i chemiczny można ponownie wykorzystać do wyprodukowania nowych wyrobów. W ten sposób realizowana jest podstawowa zasada zrównoważonego rozwoju – racjonalne wykorzystanie zasobów. W Polsce, mimo zmian w prawodawstwie obowiązujących już od blisko dekady, postęp w zagospodarowaniu odpadów jest zdecydowanie zbyt powolny. Według danych GUS w roku 2021 zebrano u nas ok. 13,7 mln ton odpadów komunalnych, z czego z gospodarstw domowych ok. 11,7 mln ton. Na jednego mieszkańca przypadało średnio 360 kg zebranych odpadów komunalnych, czyli wzrost o 16 kg w porównaniu z 2020 rokiem. W ocenie ekspertów branży odpadowej ilość wytwarzanych odpadów komunalnych jest jednak o kilka milionów ton wyższa niż dane podawane przez GUS. Brakujące ilości to śmieci porzucone w środowisku zarówno przez mieszkańców, jak i nieuczciwych przedsiębiorców, ale też niestety odpady spalane w gospodarstwach domowych.

Polska należy do krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Oznacza to, że mamy najwięcej dni w roku z przekroczeniami poziomów zawartości pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu – najważniejszych czynników mających szkodliwy wpływ na układ oddechowy. Według raportu "Air Quality Atlas for Europe" polskie aglomeracje, takie jak Wrocław, Rzeszów, Lublin, Kraków, Kielce, Częstochowa, Bydgoszcz, Białystok, Warszawa, Poznań, Katowice i Łódź należą do tych o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie.

Pomyślmy, ilu ludzi umiera co roku w Polsce z powodu smogu. Spalane odpady są takim "turbo-doładowaniem" smogu i jego zabójczej skuteczności. Przez ostatnie lata podawane szacunki mówiły o 45 -50 tys. zgonów w Polsce. Takie dane prezentowały Europejska Agencja Środowiska i Światowa Organizacja Zdrowia. Takie dane prezentowali minister klimatu, zdrowia czy organizacje pozarządowe. Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i University Collage London, biją na alarm podając, że rzeczywistych śmierci z powodu tragicznej jakości powietrza jest dwa razy więcej. W Polsce umiera zatem z tego powodu niemal 100 tys. ludzi rocznie. To oznacza, że w naszym powiecie, zamieszkałym przez niespełna 52 tys. osób co roku umiera około 140 osób. Zabija powietrze, którym oddychamy. Zabija plastik, który jest wrzucany do pieca.

ZCZ




 

Podziel się
Oceń