Podczas działań dzielnicowi sprawdzali legalność pochodzenia fajerwerków, czy posiadają w instrukcję obsługi w języku polskim oraz unijny certyfikat. Ważnym punktem kontroli jest sprawdzenie warunków w jakich magazynowane są materiały pirotechniczne. Miejsca te powinny być suche, wyposażone w systemy wentylacyjne, gaśnice proszkowe, koc gaśniczy oraz tabliczki informacyjne.
Wspólne przedsięwzięcie pułtuskich służb mundurowych miało również za zadanie przypomnieć handlującym o zakazie sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku życia oraz nietrzeźwym. Była to także niepowtarzalna okazja do rozmowy z kupującymi na temat właściwego korzystania z uroków rozbłyskujących na niebie petard.
Pamiętajmy, że używając materiałów pirotechnicznych zawsze musimy brać pod uwagę fakt, że mogą być niebezpieczne. Przed ich użyciem przeczytajmy instrukcję, która powinna być w języku polskim. Bądźmy ostrożni i rozważni. Nie zapomnijmy o naszych pupilach - zwierzętach, które mogą negatywnie odczuć skutki używania wyrobów pirotechnicznych. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą.
Autor: sierż. Renata Soból