Nieduży Pułtusk ma to szczęście, że zarówno lokalni artyści, jak i krajowi, a nawet zagraniczni mogą wystawiać różnorodne prace artystyczne aż w dwóch galeriach. Właśnie w GALERII MCKiS, estetyką wyjątkowo sprzyjającą wystawom, oraz w krużganku zamkowym, w starych, zabytkowych murach.
19. edycja, wyjątkowo liczna w prace artystyczne, to dzieło aż 37 twórców. Są wśród nich znani i uznani artyści, biorący udział w galeryjnych wystawach od dawna, i mniej znani.
Zwyczajem GALERII MCKiS jest wystąpienie dyrektor CENTRUM ze słowem odnoszącym się i do artystów, i do prezentowanych przez niech prac, i do - zazwyczaj - licznie przybyłych gości. Oto, co 4 lipca powiedziała dyr. Ewelina Wielechowska:
Szanowni państwo, drodzy goście, przyjaciele kultury, artyści,z ogromną radością witam państwa dziś w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku na uroczystym otwarciu XIX edycji wystawy "TERAZ PUŁTUSK" – wydarzenia, które jest nie tylko artystycznym świętem naszego miasta, ale i pięknym dowodem na to, jak wiele twórczego potencjału drzemie w jego mieszkańcach.
Szczególnie serdecznie witam panią burmistrz Beatę Jóźwiak, która zawsze wspiera lokalną kulturę i działania środowisk twórczych. Witam serdecznie panią Izabelę Sosnowicz-Ptak – wieloletnią dyrektor naszego Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki, pomysłodawczynię tej wystawy, dziś występującą w roli artystki prezentującej swoją twórczość. Witam serdecznie wszystkich zaproszonych gości, radnych, dyrektorów jednostek, przedstawicieli pułtuskich mediów, artystów oraz rodziny i przyjaciół artystów.
Tegoroczna wystawa "TERAZ PUŁTUSK" to projekt gromadzący aż 37 artystów – mieszkańców naszego miasta i okolic – tworzących w najróżniejszych technikach: od malarstwa – klasycznego, akwarelowego– przez rysunek, grafikę, ceramikę aż po haft i tkaninę artystyczną. Każda z tych prac jest indywidualnym głosem.
Niezależnie od formy wyrazu, każdy z twórców wnosi do tej przestrzeni coś bardzo osobistego, autentycznego i zarazem wspólnego – swoje serce.
Ta wystawa to nie tylko zbiór dzieł – to również spotkanie. Spotkanie pokoleń, osobowości, wrażliwości. Spotkanie mieszkańców z artystami i artystów między sobą. To okazja do rozmowy, do zatrzymania się, do refleksji nad tym, co nas otacza i kim jesteśmy jako społeczność.
Dziękuję wszystkim twórcom, którzy zechcieli podzielić się swoją sztuką. Dziękuję za autentyczność, zaangażowanie i otwartość. Dziękuję także zespołowi MCKiS za przygotowanie tej wystawy i stworzenie tak przyjaznej przestrzeni dla lokalnych artystów.
Z wielką dumą i radością ogłaszam wystawę "TERAZ PUŁTUSK"za otwartą. Niech ten czas będzie nie tylko ucztą dla oczu, ale też impulsem do dalszego tworzenia, spotykania się i budowania wspólnoty poprzez kulturę.
Ekspozycji towarzyszy świetnie pomyślany i wydany przewodnik – katalog z cyklu "Ślad naszych czasów". Doskonale orientuje zwiedzających w zasobie wystawy, jej tematyce i technikach prac, zaś okładką przypomina ubiegłoroczną wystawę TERAZ PUŁTUSK.
W przedmowie podaje, że "Tegoroczna ekspozycja jest zaproszeniem do świata malarstwa klasycznego, akwarelowego, akrylowego i olejnego, rysunku tradycyjnego i cyfrowego, grafiki komputerowej, ceramiki, haftu krzyżykowego, haftu RICHELIEU, haftu kurpiowskiego, patchworku malarskiego oraz rękodzieła – czyli rzeczywistości kreowanej przez 37 artystów".
GRAŻYNA M. DZIERŻANOWSKA, zdjęcia MCKiS (Autorka tekstu dziękuje dyr. MCKiS, Ewelinie Wielechowskiej za pomoc w zredagowaniu materiału oraz zdjęcia).